Propozycje zabaw na oczepiny do wyboru .

Biesiada przy stołach z akordeonem.

Na każdym weselu ważny punkt imprezy gdzie można zintegrować wszystkich gości i wpólnie pośpiewać najbardziej znane polskie piosenki biesiadne.Dzięki temu łamią się "bariery i uprzedzenia " a goście otwierają się i wyluzowują.Jest wiele pozytywnych emocji i zabawy.

W standardzie mamy 2 takie bloki piosenek.

Taniec Belgijka 

Fajna propozycja do urozmaicenia wesela .

 

Kroki Do Tańca Belgijskiego:
1. Ustawiamy się parami na obwodzie koła, panowie z lewej strony, panie po ich prawej stronie. Wszyscy obróceni w prawą stronę, trzymamy się za ręce tak jak przy polonezie.
2. 4 kroki do przodu
3. Obrót i 4 kroki w tym samym kierunku, ale tyłem
4. 4 kroki do przodu
5. Znowu obrót i kolejne 4 kroki w tą samą stronę tyłem
6. Odskok, Doskok (Lub [Doskok, Odskok])
7. Obrót z zamianą miejsc
8. Odskok, Doskok (Lub [Doskok, Odskok])
9. I znowu obrót z zamianą miejsc i zamianą partnera

Zabawa "Prawy do Lewego"

  Tą zabawą często rozpoczynamy Oczepiny.

W zabawie uczestniczy dowolna ilość chętnych par.

Zabawa polega na tańcu do muzyki piosenki " Prawy do Lewego" .

Pary tańczą w wielkim okręgu ,para za parą.

W czasie tańca padają różne śmieszne polecenia , które należy

wykonać cały czas tańcząc np. Baba na lewo,Baba na prawo, obwiertka,dwie Baby do przodu, jedna Baba do tyłu, Baba na wóz,Baba z wozu. W tej zabawie nie ma przegranych ani wygranych a jest wiele śmiechu.......

Wycieczka do Zoo

 

W tej zabawie uczestniczą dwie 7- osobowe drużyny reprezentujące Pana i Panią Młodą.Prowadzący zabawę czyta zabawny tekst o wycieczce Rodzinki  do Zoo, a uczestnicy zabawy uważnie go słuchają i stosują  się do wskazówek. W momencie gdy usłyszą imię, które zostało przyporządkowane im w zabawie wstają ze swojego krzesła i biegną tak, aby jak najszybciej okrążyć wszystkich z własnej drużyny. Wygrywa drużyna, która pierwsza skończy bieg. Na słowo RODZINA wstają wszyscy uczestnicy zabawy i  okrążają krzesła ze swojej drużyny. Na słowo DZIECI wstają JACEKWITEK i ZOSIA, a na słowo ZWIERZĘTAAZOR i SŁOŃ. Tekst czytany przez prowadzącego jest dostępny w dwóch wersjach:

Oczepiny

Oczepiny to starodawny zwyczaj podkreślający rozstanie się przez Młodych ze stanem Panieńskim i Kawalerskim - obrzędowi temu towarzyszą różne zabawy. Najbardziej popularne to:

 • Panna Młoda znajduje się w środku kółka utworzonego z trzymających się za ręce i krążących w rytm muzyki dziewczyn stanu wolnego. Następnie następuje zdjęcie welonu z jej głowy, oznaczające ostateczne porzucenie stanu panieńskiego na rzecz życia małżeńskiego, i z zamkniętymi lub zawiązanymi nawet oczami (symbol ślepego losu!) wyrzucenie go w górę. Ta panna, która złapie welon, jak mówi tradycja, w ciągu roku stanie przed ołtarzem. Podobny rytuał odbywa się w przypadku Pana Młodego. W kręgu kawalerów pozbywa się on muszki (lub musznika, krawata) i również z zasłoniętymi oczami wyrzuca ją w górę, wyznaczając kolejnego Pana Młodego do ożenku. Na tym jednak nie koniec! Nowo wybrany Pan Młody musi oświadczyć się nowej Pani Młodej .Muszą razem zatańczyć, pocałować się (czemu towarzyszą, oczywiście, tradycyjne weselne okrzyki: gorzko!, gorzko!) i... zobowiązać się do posprzątania weselnej sali.

Zabawa Marynarska.

W zabawie uczestniczą 4-5 par wytypowanych przez Państwa Młodych

.Jedna drużyna reprezentuję Panią Młodą a druga Pana Młodego.

Dwa zespoły tworzą i ustawiają się w dwóch rzędach "gęsiego".

Zabawę tą rozpoczynamy wspólnym śpiewaniemy znanej szanty pt: "Przechyły " . Następnie prowadzący rozdaje dwa długie sznurki zakończone na końcu drewnianymi łyżkami.Zadaniem każdej drużyny jest przeciągnięcie tego sznurka pod ubraniami z góry do dołu, z dołu do góry bez zdejmowania ubrań.Wygrywa drużyna która zrobi to szybciej. W wyniku tej rywalizacji jest dużo różnych wygibasów , pisku i ścisku. Fotograf i kamerzysta mają wiele ciekawych ujęć i kadrów,a publika wiele śmiechu.

 

SZALONE SPORTY

Państwo Młodzi wybierają od 5-8 par. Pary proszone są na środek sali.Potem każda para losuje dyscyplinę sportową,którą ma zaprezentować w czasie około 1 min. Do wyboru są sporty:

1. Karate

2. Jeździectwo.

3. Korrida (lub ujeżdżanie byka)

4. Jazda figurowa na lodzie.

5. Aerobik

6.Szermierka

7.Skoki narciarskie.

8.Pływanie synchroniczne.

Jury tworzą Para Młodych i Państwo Świadkowie.

Po skończeniu wszystkich pokazów, Jury dokonuje oceny. Najlepsze Pary otrzymują odpowiednie upominki.

Zbieranie na wózek lub podróż poślubną albo dobry początek.

 W zabawie bierze udział Para Młoda, Świadkowie i wszyscy chętni goście. Prowadzący zapowiada, iż tym oto tańcem Młoda Para rozpoczyna zbieranie na wózek ,podróż poślubną albo na dobry początek . Świadkowie dostają miseczki bądź talerzyki, do których będą zbierać pieniążki ale nie makulaturę. Para młoda rozpoczyna taniec. Goście biorący udział w zabawie mogą tańczyć tylko z Parą Młodą, ale aby móc zatańczyć z Panem lub Panią Młodą należy uiścić opłatę u świadków. Zebrane pieniądze para młoda przeznaczy na wybrany uprzednio cel.

                            WRÓŻBY WESELNE

Prawa i obowiązki

Para Młoda
Rekwizyty: baloniki z karteczkami z domowymi obowiązkami

    Młoda para na zmianę przekłuwa baloniki i odczytuje treść wróżb publicznie, Wodzirej może zadawać dodatkowe pytania związane w wróżbą. Zabawa dobrze nadaje się na zabawę w okresie Oczepin. Przykładowe wróżby:

Będziesz zawsze gotował (-a) w domu.
Będziesz cierpliwe czekał (-a) na spóźnioną (-ego), partnerkę (partnera).
Będziesz zawsze kierowcą. 
Będziesz wydawać wspólne oszczędności.
Będziesz pracować jak wół na oszczędności.
Będziesz chodzić do solarium.
Będziesz trenować brzuszki żebyś miał (-a) jędrne pośladki.
Będziesz zawsze przewijać pieluchy itp...

Podziękowania dla Rodziców.

Dzień Ślubu to wyjątkowy moment nie tylko dla Pary Młodej, ale także dla tych, którzy dali im życie. Przyjęcie weselne to dobry moment do uroczystego podziękowanie Rodzicom za trud włożony w wychowanie, kształtowanie, a także za pomoc w przygotowaniu uroczystości ślubnej. Jest to bardzo miły znak pozwalający docenić obecność Rodziców w życiu. Jest to także gest łączący pokolenia, ponieważ Para Młoda od dnia zaślubin jest już zalążkiem własnej rodziny. Warto także pamiętać o innych osobach: dziadkach, chrzestnych, wujkach, którzy mieli udział w naszym wychowaniu.My przeprowadzamy tą uroczystość najczęściej o godz.22.00.Dziękując, Państwo Młodzi najczęściej obdarowują swoich Rodziców bukietami kwiatów. Do bukietów można dodać własnoręczne wypisane życzenia. 

Test zgodności .

Sadzamy Parę Młodą na krzesłach obok siebie, ale tyłem, aby się nie widzieli i nie mogli się ze sobą

komunikować. Rozdajemy parze ślubnej po 2 kartki z napisem "ja" i "on" (dla Panny Młodej) i "ja" i "ona" (dla

Pana Młodego) lub też Para Młoda zdejmuje buty i wymienia się między sobą jednym butem.

Lista możliwych pytań:

 1. kto pierwszy powiedział "kocham Cię"?
 2. kto lepiej prowadzi samochód?
 3. kto będzie trzymał kasę?
 4. Kto więcej będzie słuchał"mądrych rad Teściowych"?
 5. kto pierwszy wyciąga rękę po kłótni?
 6. kto pierwszy zasypia w łóżku?
 7. kto pierwszy nawiązał znajomość?
 8. kto będzie zmywał po posiłkach?
 9. kto będzie rządził w sypialni?
 10. kto będzie rządził pilotem telewizora?
 11. Kto będzie zmywał po obiedzie?
 12. Kto jest większym śpiochem?
 13. Kto jest bardziej oszczędny?
 14. Kto jest bardziej imprezowy?
 15. Kto będzie wstawał w nocy do dziecka?
 16. Kto będzie uświadamiał dzieci na temat seksu?
 17. Kto będzie robił zakupy?

Jej Portret.

W tej zabawie zadaniem Pary Młodej jest narysowanie swojego ukochanego z zawiązanymi oczami tak jak zapamiętali go ostatniej nocy.

Zadaniem drugiej połówki jest odpowiednie kierowanie ręką partnera aby portret był najbardziej realny .

Prowadzący odpowiednio komentuję tajemnicze kontury portretu.

Po wykoaniu tego zadania portety są prezentowane gościom i licytowane . 

 

Poznajmy się .

Polecane na oczepiny - poznajmy się


Zabawa powstała z myślą o oczepinach. Jednak sugerujemy ją dla par, które mają duże poczucie humoru i nie zezłoszczą się na swoją drugą połowę za ewentualną pomyłkę. Gra sprawdza czy nowożeńcy dobrze poznali się w okresie narzeczeństwa. Po kolei, Panna Młoda oraz Pan Młody rozpoznają swoje połówki po odpowiednich dźwiękach bez krępującego kontaktu cielesnego !!!


Panna Młoda szuka męża: 
Pannie Młodej zawiązujemy oczy. Panowie razem z Panem Młodym stoją swobodnie w rzędzie.Panna Młoda rozpoznaje swego męża zmysłem słuchu rozpoznając męża po szczekaniu !!! 

Pan Młody szuka żony: 
Panu Młodemu zawiązujemy oczy. Panie razem z Panną Młodą stają swobodnie w rzędzie . Pan Młody rozpoznaje swoją żonę zmysłem słuchu rozpoznając męża po miałczeniu !!!
 

Taniec Łabędzi

Państwo Młodzi wybierają 4 pary odważnych mężczyzn, których zadaniem będzie wspólny taniec w białych sukienkach do muzyki Baletu pt: "Jezioro Łabędzie"- Piotra Czajkowskiego.

Dozwolone są wszelkie układy taneczne i pozycję. Zgromadzeni goście gorąco dopingują i nagradzają śmiałków oklaskami.

Zabawa dostarcza wiele pozytywnych emocji i powodów do śmiechu.

Jury złożone z Państwa Młodych i Państwa Świadków ocenia tancerzy i typuje zwycieżców , którzy otrzymują ciekawe nagrody.

Tort Weselny

Tort weselny jest na przyjęciu weselnym obowiązkowym punktem programu. To on gwarantuje słodkie życie dla małżonków. Najczęściej na wesela zamawiane są torty piętrowe. Tort weselny podawany jest zwykle przed północą, bardzo często umieszcza się na torcie efektowne sztuczne ognie.

Zwyczajowo tort kroją Państwo Młodzi - i tu najlepiej umówić się z obsługą na sali, czy chcemy pokroić sami cały tort, czy też decydujemy się na pokrojenie tylko pierwszych porcji dla rodziców, co jest bardziej praktyczne. Torty weseelne przeważnie są zamawiane osobno a nie razem z salą, dlatego należy na to zwrócić uwagę przy kalkulowaniu kosztów.

Państwo Młodzi niech żyją .

Zabawa polega na śpiewaniu i degustowaniu wódeczki weselnej w/g kolejności słów piosenki.

Państwo Młodzi niech żyją , niech żyją , niech żyją 

Niech się z nami napiją, napiją, napiją

I Rodzice niech żyją , niech żyją , niech żyją 

Niech się z nami napiją, napiją, napiją

Państwo Świadkowie niech żyją , niech żyją , niech żyją

Niech się z nami napiją, napiją, napiją

Nasze Ciocie niech żyją , niech żyją , niech żyją

Niech się z nami napiją, napiją, napiją

Nasi Wójkowie niech żyją , niech żyją , niech żyją

Niech się z nami napiją, napiją, napiją

Nasze Babcie niech żyją , niech żyją , niech żyją 

Niech się z nami napiją, napiją, napiją

itd. ..........

KTO SIĘ URODZIŁ W .....

Popularna zabawa z przyśpiewką, której zadaniem jest poznanie się gości. Zabawę zaczyna prowadzący piosenką: Kto się urodził  w styczniu ?

 

Kto się urodził w styczniu 

Powstań ,powstań,powstań

Kieliszek swój do ręki weź / x2

I wypij aż do dna

 

Jakżeś wypił to se nalej

A butelkę podaj dalej 

Jakżeś wypił to se nalej

A butelkę podaj dalej.

 

I całuj na lewo  / x2

I całuj na prawo 

I całuj jeszcze raz

 

Następne zwrotki wyglądają  podobnie, zmieniają się tylko miesiące: styczeń, luty, marzec, kwiecień, maj, czerwiec, lipiec, sierpień...

Chłopiec czy dziewczynka ?

Polecane na oczepiny - chłopiec czy dziewczynka

W zabawie bierze udział tylko Para Młoda. Młodzi siadają na 2 krzesłach odwróconych do siebie tyłem. W tym czasie orkiestra przygrywa krótkie melodie. Na znak prowadzącego para odwraca się do siebie. Jeżeli para odwróci się w tą samą stronę - będzie chłopczyk. Jeżeli odwrócicie się inaczej - urodzi się wam dziewczynka. Zabawa trwa tak długo ile dzieci planują Pan Młody i Panna Młoda.

Gorące krzesła.

Gorące krzesła - bardzo popularna zabawa weselna


Powstało wiele odmian zabawy z krzesłami. My proponujemy następującą wersję .

Na środku sali ustawia się  od kilku do kilkunastu krzeseł. Do zabawy zaprasza się od kilku do kilkunastu osób. Za każdym razem jest o jedno krzesło mniej niż uczestników zabawy. 
Uczestnicy mogą usiąść na krześle tylko wtedy gdy znajdą wymagany przedmiot. Wodzirej wymienia kolejne przedmioty, które należy przynieść przed zajęciem wolnego miejsca. Przedmioty zależą od fantazji prowadzącego zabawę weselną, mogą to być np.: krawaty, widelce, butelki po piwie ,telefony komórkowe,torebki ,banknoty pieniężne, koło zapasowe od auta.Odpada osoba, która nie zdąży zająć wolnego miejs albo nie przyniesie zadanego przedmiotu.

Szalone tańce .

W zabawie  Pan Młody wybiera 8 Panów, którzy proszeni są o dobranie się w 4 pary Każda z par losuje stanik i perukę a jedna osoba ma grać role kobiety w parze. Następnie orkiestra gra kilka kawałków muzyki (walc,tango,oberek,gangnam style) prosząc aby  pary tańczyły do nich. Jeżeli faceci tańczą, widać kto prowadzi ich w tańcu tak naprawdę ;). Po skończeniu kilu tańców,jury złożone z Państwa Młodych i Państwa świadków typuję zwyciężców zabawy ,którzy otrzymują nagrody.